18.8 C
Скопје

ВИДЕО: Во паркот “Јане Сандански” во Аеродром денеска се одбележува 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Во 12 часот во паркот „Јане Сандански“ се оджува централна манифестација по повод сто годишнината од раѓањето на големиот великан Блаже Конески.

-Ние како општина имаме чест да бидеме домаќини на оваа манифестација, бидејќи на наша територија се наоѓа едно од училиштата кои го носат името на Блаже Конески.  Поканети се градоначалниците на Прилеп, Велес и Маврово и Ростуше. На настанот централно место ќе им се даде на учениците, а предвидено е и обраќање на секретарот на фондацијата „Небрегово“, Атанас Конески.

Повеќе детали ќе дознаете од видеото во продолжение:

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар