ВИДЕО: Во финишот избега триумфот на Тотенхем, Лидс до важни бодови во Премиер лигата

фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Фудбалерите на Саутемптон и Тотенхем одиграа нерешено 3:3 (0:1) во рамките од 28 коло во Премиер лигата.

Гостите од Лондон прокоцкаа три бода, откако домаќинот во судиското надополнување успеа да дојде до реми и остане непоразен на својот стадион.

На крајот од првото полувреме Тотенхем поведео со голот на Поро, а на стартот од вториот дел израмни Адамс.

За 1:2 се погрижи Кејн по асистенцијата Кулушевски, а на 1:3 зголеми Перишиќ. Волкот ги врати надежите на домаќините, а во финишот (90+3`) конечниот епилог го постави Ворд-Проус од пенал.

Лидс дојде до важни бодови во Премиер лигата во битката за опстанок откако со 2:4 славеше кај Вулверхемптон. Гостите водеа со 0:3 по головите на Херисон, Ејлинг и Кристенсен, за момент домаќините ги вратија надежите со намалување на негативата по погодоците на Хони и Куња. Но, клубот од „Еланд роуд“ стигна до бодовите, до крајот на мечот постигна уште еден гол преку Родриго, а асистент беше Самервил (90+7`).

Се одиграа уште два меча: Астон Вила – Борнмут (3:0) и Брентфорд – Лестер (1:1).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот