29 C
Скопје

ВИДЕО | Вистинско чудо: Се роди куче со 6 нозе и 2 опашки

Нешто несекојдневно се случило во САД, се родило куче со шест нозе и две опашки во ветеринарниот центар Нил во Оклахома. Самата клиника, а потоа и бројни странски медиуми го објавија настанот на социјалните мрежи.

Шармантното кутре од расата Бордер коли, на кое му го дале името Скипер, преживеало и покрај реалните очекувања, што е „вистинско чудо“, изјавиле ветеринарите кои се грижат за него.


Скипер е роден со комбинирано вродено нарушување, со две карлици, два репродуктивни системи, две опашки, шест нозе и Спина бифида – вродена аномалија во развојот на ‘рбетот и’рбетниот мозок.

Сепак, сите органи и мускули на Скипер реагираат нормално и неговото здравје напредува, со оглед на тоа колку е сложено неговото тело.


Доколку кутрето продолжи успешно да се развива и во иднина, ќе му се обезбеди физиотерапија и помош додека расте како што укажуваат неговите негуватели, кои не исклучуваат дека Скипер може да има нормален и удобен живот.

За жал мајката го одбила Скипер, но ветеринарниот тим не се откажува од малиот борец.

Поврзани вести

Никој не го знае вистинското име на Дорис Драговиќ: Ви го откриваме, иако пејачката го крие од јавноста долго време

Слободен печат

ВИДЕО | Јога тренинг за мозокот: Ја чува психата, спречува пропаѓање на мозочните клетки и ја поттикнува креативноста!

Слободен печат

Панонскиот морнар денес би наполни 68 години: Обожавателите сѐ уште во неверување по загубата на Ѓорѓе Балашевиќ

Слободен печат

Почина таткото на Адел: До смртта тие не успеаjа да ги поправат односите

Слободен печат

Како да ги отстраните сите бактерии и пестициди од јагодите, малините и другото ситно овошје: Ова е единствениот сигурен начин!

Слободен печат

Осите се скапоцени и се многу корисни за човекот, тие не се бесмислени инсекти – велат научниците

Слободен Печат

Остави Коментар