10.8 C
Скопје

ВИДЕО | Велјановски: Заев докажа дека приоритет му се политиките на неговата коалиција, а не здравјето и справувањето со сиромаштијата

Како пратеничка група ние ќе го поддржиме сетот на закони кои треба да се донесат како поддршка за економијата во земјава и ќе учествуваме активно во нивното донесување.

-Сметаме дека здравствениот аспект и финансиските проблеми кои што ги имаат граѓаните треба да бидат надминати, а обврска на државата е да помогне. Утре на седница се два закони од законите кои што треба да бидат донесени од петтиот пакет економски мерки. Нашата забелешка е зошто се доцни со поднесувањето на овие закони ако се има предвид дека уште на трети март Зоран Заев можеше да ги постави во Собранието затоа што Собранието имаше и мнозинство тогаш за да работи по овие закони.

Сметам дека се работи за промашени приоритети, а Заев докажа дека приоритет му се политиките на неговата коалиција, а не здравјето и справувањето со сиромаштијата во Република Македонија вели за УБ Александар Велјановски, пратеник од ВМРО – ДПМНЕ.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

 

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар