27.8 C
Скопје

ВИДЕО: ВАР драма во Мадрид, Реал никако да го престигне Атлетико!

Фудбалерите на Реал Мадрид и Севиља одиграа нерешено 2:2 во натпреварот од 35 коло во најсилното шпанско првенство.

Мечот започна одлично за екипата на Зинедин Зидан, но брзо се претвори во кошмар за „кралскиот“ клуб. Карим Бензема постигна гол во 12 минута, но погодокот на Французинот го поништи ВАР, поради офсајд.

10 минути подоцна, Фернандо ѝ донесе предност на Севиља, а мадридскиот клуб успеа да израмни во 67 минута, ког Асенсио ја затресе мрежата и донесе надеж за евентуален пресврт.

Нова драма се случи во 75 минута, една голема мешаница пред голот на Реал, домаќините се одбранија, па тргнаа во контра која заврши со пенал откако голманот на гостите го фаулираше Бензема.

Но, уште еднаш реагираше ВАР технологијата, Едер Милитао играше со рака во казнетиот простор пред контрата, Реал не доби пенал, туку Севиља.

Сигурен од белата точка беше Ракитиќ, а конечниот епилог беше поставен во судиското надополнување, од голема далечина шутираше Тони Крос, Азар само малку го промени правецот на топката и заврши во мрежата.

Ла Лига, 35. коло:

Недела, резултати –

Хетафе – Еибар 0:1
Валенсија – Ваљадолид 3:0
Виљареал – Селта 2:4
Реал Мадрид – Севиља 2:2

Табела:

1. Атлетико Мадрид 77
2. Реал Мадрид 75
3. Барселона 74
4. Севиља 71
5. Реал Сосиедад 56

Поврзани вести

Евро 2020, Захариевски: Не треба да има замерки за фудбалерите, тие се борат, го даваат максимумот и треба да бидеме горди на нив

Зоран Спасоски

ВИДЕО: Шведска од пенал до прва победа на Евро 2020

Слободен печат

Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

Слободен печат

Фудбалерите од Букурешт се преселија во Амстердам

Слободен печат

Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

Слободен печат

Тага во Торино, почина човекот кој го направи Јувентус фудбалски гигант

Слободен печат

Остави Коментар