ВИДЕО | Ужас во Њујорк: Бебе најдено мртво во градинка откако под подлогата бил пронајден фентанил

Фото Јутуб

Еден килограм фентанил бил пронајден под подлога за спиење во приватна градинка во Њујорк, каде едно дете починало, а три биле пренесени во болница. Николас Доминичи (1) бил во градинката само една недела, а починал во петокот поради сомневање за предозирање со дрога.

Уште три деца биле примени во болница откако биле изложени на моќниот наркотик. Властите обвинија две лица за поседување и намера за трговија со дрога и убиство. Полицијата смета дека децата на возраст од осум месеци до две години вдишале фентанил во детската соба. На децата кои завршиле во болница им бил даден лекот Наркан кој се користи во случај на предозирање со опиоиди.

За време на претресот во детската соба, полицијата пронашла килограм фентанил под тепихот каде што спиеле децата, изјави во понеделникот главниот детектив на Њујорк, Џозеф Кени. Инспекторите, наводно, откриле и три уреди за пакување дрога, пишува Би-Би-Си.

Сопственичката на дневниот престој „Дивино Нино“ во Бронкс, Греј Мендез (36) и нејзиниот закупец Карлисто Ацеведо Брито (41) биле обвинети за поседување наркотици со намера да дистрибуираат што резултирало со смрт. „Ние тврдиме дека обвинетите шверцувале дрога од дневен центар каде што отруле три бебиња и убиле едно“, изјави вчера американскиот обвинител Демиен Вилијамс.

Надзорните снимки и телефонските записи покажуваат дека Мендез му се јавила на нејзиниот сопруг откако видела дека децата не се добро и дури потоа се јавила на 911. Нејзиниот сопруг дошол во градинката и извадил неколку полни торби за пазарење од расадникот, рекоа официјалните лица. Властите се уште трагаат по нејзиниот сопруг.

„Расадник е место каде што децата треба да бидат безбедни, а не опкружени со лекови кои можат да ги убијат за миг“, додаде Вилијамс.

Од полицијата велат дека дрогата пронајдена во градинката можела да убие и до 500.000 луѓе. Фентанил, синтетички лек против болки, е 50 пати посилен од хероинот.

Адвокатот Мендез наведува дека неговата клиентка ги негира обвинувањата и дека не знаела дека во детската соба имало дрога. „Таа изнајмуваше соба на некој што се занимава со фентанил, тоа е нејзиното единствено злосторство. Нема докази дека направила нешто друго освен правилно да се грижи за децата“, рече тој. Властите ги привеле осомничените без можност за кауција. Доколку бидат осудени им се заканува доживотен затвор.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот