ВИДЕО: Уште еден силен земјотрес во Иран, најмалку еден загинат во денешните потреси

Двата последователни потреси во Иран предизвикаа материјална штета, а најмалку едно лице загина
Земјотрес во Иран / 14 ноември 2021 / фото: јутјуб/принтскрин

Два силни земјотреса со интензитет од 6,3 и 6,4 степени според Рихтеровата скала го погодија јужен Иран. Земјотресите биле почувствувани и во неколку градови во провинцијата Хормозган.

Земјотресите биле почувствувани и во источниот дел на Обединети Арапски Емирати, јавуваат агенциите.

На снимките кои се појавија на интернет се гледа силината на потресите.

Најмалку еден човек загинал, а причинета е поголема материјална штета, а во погодениот регион се испратени спасувачки екипи.

Видео на денот