1 C
Скопје

ВИДЕО: Ураганот Иота уништи 80 отсто од домовите на колумбискиот остров Провиденс

Ураганот Иота уништи 80 проценти од домовите на колумбискиот остров Провиденција, соопшти колумбискиот министер за домување Џoнатан Малагон.

– Според прелиминарните податоци, речиси 80 ​​проценти од домовите се целосно уништени, а 20 проценти – делумно, рече Малагон, чиј говор беше пренесуван во живо на Твитер профилот на администрацијата на колумбискиот претседател.

Министерот додаде дека сите домови ќе бидат обновени до 2022 година.

Прочитајте и...  И Бил Гејтс се вакцинираше

Островот Провиденс се наоѓа во југозападниот дел на Карипското Море и има население од околу 6000 луѓе.

Извор:МИА

Поврзани вести

Општина Центар усвои Стратегија за меѓуетничка интеграција во образованието

Слободен печат

Португалија иако во „локдаун” ќе избира нов претседател

Слободен печат

Царовска: Со новите образовни програми да ги поттикнеме најмладите критички да размислуваат и да фатат чекор со нивните врсници во најразвиените земји

Слободен печат

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

Слободен печат

СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Слободен печат

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

Остави Коментар