(ВИДЕО) Украинскиот тенк преживеа директен удар од руски проектил управуван со ласер „Краснопол“

Украинската војска ги покажа последиците од директен удар од руски ласерски наведуван проектил од 152 мм врз куполата на тенкот „М-55С“.

Настанот се случил за време на битките кај Кремина во јули 2023 година.

Руските пропагандисти објавија видео на кое се гледа снимка во живо од ударот на борбеното возило, тврдејќи притоа дека е уништено.

Сепак, украинскиот тенк го издржа ударот и можеше сам да ја напушти позицијата.

Екипажот на тенкот преживеа и успеа да го однесе тенкот на безбедно.

Речиси една година подоцна, Андреј Тарасенко објави детални слики од куполата и борбениот оддел на тенкот, заедно со последиците од ударот од руски проектил.

Артилериската граната со висока експлозивна големина од 152 мм го погоди спојот, предизвикувајќи огромна „дупка“.

Како резултат на ударот, оштетени се и погоните за водење на топовите и нивните точки за прицврстување, како и оптичките уреди.

Овие оптички уреди најверојатно не можат да се заменат поради недостаток на резервни делови, што се припишува на уникатноста на возилото.

Со оглед на релативно добрата состојба на тенкот, тој може да се пренамени во оклопно возило за евакуација или за други задачи.

Ваквите скромни последици од директното погодување со проектил се должат на неговиот дизајн.

„М-55С“ е модернизација на советскиот тенк „Т-55“, кој беше развиен во 1940-50-тите.

Словенија го подобри борбеното возило кон крајот на 1990-тите како дел од заедничкиот проект меѓу словенечката компанија „STO RAVNE“ и израелската „Elbit“.

Оклопната заштита на борбеното возило беше засилена со израелски елементи на „Блејзер“ поставена динамичка заштита на кулата и фронталниот дел од трупот.

Во Украина, исто така, доби вградени елементи на реактивен оклоп „Контакт-1“ и оклоп со летва на задниот дел од трупот.

Судејќи според хрониката на борбениот ангажман, украинската војска се обидува да не ги доведе овие возила во директен контакт со непријателот.

Тоа се должи на нивната слаба заштита, која и со реактивниот оклоп не е способна да го издржи директниот удар на модерната противтенковска муниција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот