ВИДЕО: Украински беспилотни летала погодија четири руски нафтени рафинерии

Напади врз руски рафинерии/Фото: Скриншот/Х

Украинските офанзивни беспилотни летала со долг дострел погодија четири руски рафинерии за нафта, како и радарски станици и други воени цели во Русија, во голем напад во раните утрински часови денеска, соопштија вооружените сили на Киев.

Украина драматично ја зголеми употребата на беспилотни летала оваа година за да ги нападне руските нафтени постројки, кои ги смета за легитимни воени цели бидејќи ги хранат руските трупи за време на нивната речиси 28-месечна инвазија на Украина.

„Беспилотни летала нападнаа рафинерии за нафта во Афипски, Илски, Краснодар и Астрахан“ , се вели во соопштението на украинските вооружени сили на апликацијата Телеграм.

Руските вооружени сили претходно објавија дека денеска собориле 70 беспилотни летала над Црното Море и окупираниот украински полуостров Крим, 43 беспилотни летала над рускиот регион Краснодар и уште еден над рускиот регион Волгоград.

Разузнавачки извор во Киев изјави за Ројтерс дека рафинериите во Афипски, Илски и Краснодар произведуваат гориво за руската Црноморска флота и дека операцијата со беспилотни летала насочена кон нив била спроведена заедно со Службата за безбедност СБУ.

„Оштетувањето на овие рафинерии значително ќе ја усложни логистиката на полнење гориво, што ќе го направи поскапо и одзема многу време, бидејќи тоа ќе треба да го направат другите рафинерии“, рече изворот.

Украинските вооружени сили, исто така, соопштија дека мета биле радарски станици и центри за собирање електронски разузнавачки информации во регионот Брјанск и во окупираниот Крим. Во соопштението не се прецизира точно кои се овие центри.

Погодени се и магацини и објекти за лансирање на беспилотни летала, командни и контролни центри во руската област Краснодар, според истиот извор, кој додава дека во тие објекти биле потврдени експлозии и пожари.

Изворот рече дека нападот со беспилотни летала бил насочен кон тренинг центар во градот Јеиск во Краснодарската област што го користи Русија за напади со беспилотни летала против Украина.

Украинските вооружени сили, во своето соопштение, ја презедоа одговорноста за нападите со беспилотни летала извршени врз капацитети за складирање гориво во руските региони Тамбов и Антигеа.

Денешните напади со беспилотни летала дојдоа откако Русија го изведе последниот во серијата воздушни напади врз украинските енергетски постројки, предизвикувајќи прекин на струја.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот