ВИДЕО | Украинците со помош на ХИМАРС погодија руското командно место

Ракетен систем ХИМАРС
Ракетен систем ХИМАРС / EPA/FRANCIS R. MALASIG

Извор од Службата за безбедност на Украина (СБУ) потврди дека украинските сили погодиле руска привремена командна станица во регионот Херсон. Тие тврдат дека акцијата на украинските војници била извршена врз основа на дојава добиена од разузнавачи, пишува „Украинска правда“.

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа моментот кога бил погоден објектот, по што почнал да се крева густ облак од прашина. Извор од СБУ наведува дека ракетата ХИМАРС го „посетила“ дневниот состанок на руските офицери на 24-от моторизиран полк на 70-та моторизирана дивизија.

„Средбата заврши рано: осум полицајци беа убиени, а седум беа ранети“, додадоа тие.

Инаку, Херсонската област се наоѓа на југот на Украина, а Русија ја објави нејзината анексија во септември минатата година. И покрај тоа, руската армија во моментов контролира само дел од спорната област.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот