ВИДЕО | Победничката песна на Евровизија: Украина му ја украла песната на Аца Лукас?

Фото: Инстаграм/ЕПА

Српскиот фолк-пејач Аца Лукас се потсетил на својата песна од 1998 година откако Украина во саботата победи на годинешната „Евровизија 2022“.

Лукас ја споделил инстаграм – приказната за Милан Радуловиќ Лаќа, чиј татко ја правел песната на Аца и двајцата истакнале дека нумерата многу потсетува на победничката песна на годинешната Евровизија.

„Победивме, а не ни отидовме… Сите нè ограбија“, напишал Лукас на Инстаграм.

Фото: Инстаграм

– Честитки на Констракта. Ја претставивте Србија како што доликува. Честитки на Украина за победата. Честитки за композиторот на победничката песна кој ја знае песната на Аца Лукас компонирана од Фута“, напишал Лаќа.

Фото: Инстаграм

Аца Лукас „удри“ по РТС за изборот на песна за „Евровизија“: Не сакаат да одам затоа што не давам пари

ФОТО | Аца Лукас не прифаќа пораз: Победата на Констракта е местенка, ќе следат тужби!

Која е Констракта, жената која ќе ја претставува Србија на „Евровизија“?

Видео на денот