ВИДЕО | „Учителот“ ја доби битката со „ученикот“: Сити го елиминираше Арсенал од ФА Купот

Фото: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN

Пеп Гвардиола и Манчестер Сити беа победници во дербито против Арсенал во четвртото коло од ФА Купот.

„Топџиите“ кои предводени од „ученикот“ на Пеп, Микел Артета играат одлична сезона се покажаа како незгоден ривал на „Итихад“. Сепак Манчестер Сити успеа на домашен терен да обезбеди место во осминафиналето. Првото полувреме донесе по некоја шанса и на двете страни, но резултатот не се промени.

Во вторите 45 минути „граѓаните“ беа поконркетни, а до победа дојдоа со голот на Аке. Во акцијата претходно Алварез ја погоди стативата од голот на Тарнер.

Веќе на 15-ти февруари Арсенал и Манчестер Сити ги чека нова меѓусебна битка и тоа во Премиер лигата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот