ВИДЕО: Убиен осуденик за воени злосторства во Мостар

Во престрелка што се случи во близина на Министерството за внатрешни работи во Мостар вечерва е убиен осуденикот за воени злосторства Марко Радиќ Мака. Полицијата сè уште трага по убиецот.

Во 18,45 часот на улицата Бруно Бушиша, во близина на седиштето на Министерството за внатрешни работи на Босна и Херцеговина ранет е со смртни последици од М.Р. од Мостар – изјави Људевит Мариќ, портпарол на Министерството за внатрешни работи на кантонот Херцеговина-Неретва.

Раните биле тешки и смртта настапила веднаш, додаде Мариќ, додавајќи дека истрагата е во тек.

Во 2011 година, Радиќ беше осуден на 21 година затвор за злосторства против човештвото, односно тортура, затвор, убиство и силување во логорот Војно кај Мостар, и не требаше да биде ослободен од затвор до 2027 година.

Според очевидци, Радиќ лично учествувал во силување и сексуално злоставување на притворените лица во логорот, вклучително и малолетни девојчиња.

Сепак, како државјанин на Хрватска, постапката беше обновена и по одлуката на Загрепскиот окружен суд кој ја призна пресудата од БиХ, но ја намали на 12 и пол години затвор, Радиќ беше ослободен, пишува Кликс.

Како што дознава Аваз, осомничениот Ј.Ц. избегал од местото на настанот во црвена „шкода“.

Радиќ бил застрелан од Јосип Цвитановиќ – Цвики, пренесуваат босанските медиуми. Тој и Радиќ се познаваа долго време. Патем, самиот Цвитановиќ е обвинет за воени злосторства врз Бошњаците во Мостар и околината. Заедно им се судеше за злосторства. Цвитановиќ е познат по нападот на Бошњаците на улицата Лиска на Бајрам во 1997 година.

Како што можеше да се види на местото на злосторството, Радиќ беше убиен пред влезот на зградата во која живееше.

Видео на денот