1 C
Скопје

ВИДЕО | УАПСЕНИ СО НАД ДВА ТОНИ КОКАИН: Дрогата ја криеле во 40 тони јаглен во шпанско пристаниште!

Шпанската полиција заплени повеќе од два тони кокаин и уапси 12 лица, наводно, поврзани со мрежа на шверцери на дрога кои имаат врски во Парагвај и Бразил, јавуваат тамошните медиуми. 

Според шпанската полиција, членовите на криминалната група се обиделе да ги сокријат своите траги со легитимни зделки, а истрагата, која траела повеќе од една година, кулминирала со заплена на 2,28 тони кокаин скриен во пратка од 40.000 килограми јаглен во пристаништето Алгесирас во јужна Шпанија, пренесува „Си-Ен-Ен“. 

Пред една година, полицијата идентификуваше двајца членови на таа криминална група во Мурсија и Севиља кои наводно се занимавале со легален бизнис за увоз на јаглен од Јужна Америка, а поради пандемијата, групата го преместила својот бизнис од Барселона во Алгесирас кон средината на април минатата година.

Прочитајте и...  Велика Британија најави дополнителни пет милијарди фунти за компаниите најтешко погодени од пандемијата

Лидерите на криминалната мрежа регрутирале луѓе да работат пред увозните компании за да ја сокријат нивната вмешаност, а парите ги переле во Валенсија.

Тие исто така користеле криптовалути за да ги прикријат парите, како и многу криминални групи од Источна Европа и Јужна Америка.

За време на истрагата, полицијата прислушувала повеќе од 100 телефони и ги следела осомничените во бројни шпански провинции. За време на истрагата, извршен е претрес во 16 куќи и компании.

Прочитајте и...  Кицу: Романија ја испрати првата донација вакцини за Молдавија

Од 12 уапсени лица, шестмина беа приведени, додека шестмина се ослободени под посебни услови.

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар