ВИДЕО: Трамп објасни како тој би го решил проблемот со Путин

ЕПА
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп/ Фото: EPA-EFE/Erin Schaff / POOL

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за Фокс објасни како тој би одговорил на акциите и изјавите на рускиот претседател Владимир Путин во Украина, сугерирајќи дека ќе испрати нуклеарни подморници долж рускиот брег.

Трамп избегна да го каже зборот „нуклеарно оружје“, но затоа го употреби изразот „н-збор“ (n-word). Сомнително е дали Трамп е свесен дека терминот „n-word“ често се користи во погрден контекст за афроамериканското население.

„Постојано слушав како Путин го користи н-зборот, нуклеарниот збор“, изјави Трамп за Фокс, додавајќи дека се надева дека употребата на нуклеарното оружје никогаш нема да се случи „бидејќи тоа ќе биде трагедијата на сите трагедии“.

Видео на денот