ВИДЕО: Трајковски го освои второто место на атлетскиот митинг во Копенхаген

фото: facebook/Andreas Trajkovski

Андреас Трајковски во скок во далечина беше второпласиран на митингот во Копенхаген, Данска.

Нашиот атлетичар со скок од 7.70 метри (+2.8 м/с) го освои второто место митингот кој е со бронзена етикета од Светска Атлетика.

Ова беше втор натпревар во скок во далечина оваа сезона за Трајковски на отворено.

Првото место на митингот му припадна на Даниел Инги Егелсон (Исланд) со прескокнати 7.92 метри, додека третопласиран беше Кристоф Пап (Унгарија) со резултат од 7.54 метри.

– Задоволен сум од скоковите. Техниката не ми одеше најдобро, но сепак успеав да прескокнам 7.70 метри и имав четири скока преку стариот македонски рекорд од минатата година што е добар знак дека сезонава сум во добра форма – изјави Трајковски после натпреварот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот