ВИДЕО: Трајковски донесе водство за Македонија во Ереван

Александар Трајковски го постигна 19 гол во сениорскиот дрес/ фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Македонската А репрезентација во Ереван игра важен натпревар во битката за второто место во квалификациската група „Ј“ кое води во баражот за Светското првенство.

Нашата селекција води од 22 минута со голот на Александар Трајковски после асистенцијата на Стефан Ашковски.

Претходно Ашковски успеа во соло акција да се ослободи од двајца противнички играчи, а потоа во казнетиот простор го пронајде Трајковски кој ја смести топката во мрежата на Јурченко.

Тоа беше 19 погодок за Трајковски во сениорскиот дрес, тој е вториот најдобар стрелец во историјата на Македонија, далеку зад Горан Пандев кој застана на 38.

На видео записот можете да го погледнете водечкиот гол на Македонија во Ереван. Голот можете да го погледнете и ТУКА

Видео на денот