ВИДЕО: Трагедија во Непал, 28 лица загинаа во автобуска несреќа

Урнат автобус во Непал/ Фото Screenshot Youtube

Најмалку 28 луѓе загинаа, а многумина се повредени во автобуска несреќа во северозападен Непал, пренесува Би -Би -Си. 

Автобусот патувал низ областа Мугу, а потоа излетал од патот и се урнал по падината, објавија локалните медиуми.  

Причината за несреќата не е позната, но се верува дека автобусот имал проблем со сопирачките.  

Вакви сообраќајни несреќи не се невообичаени во Непал. Лошите патишта и лошо одржуваните возила се вообичаени виновници. Истрагата е во тек, а полицијата соопшти дека бројот на жртвите може дополнително да се зголеми. 

Видео на денот