ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Најмалку 12 лица, меѓу кои седум деца, се повредени денес кога делумно се сруши покривот на училиште во паркот Оукленд на Флорида, објавија светските медиуми.

Повеќе од 200 студенти и ученици беа евакуирани по инцидентот, пренесува Си-Би-Ес.

Петмина од повредените биле пренесени во болницата. Покривот се сруши околу 10 часот по локално време.

Властите за локалната телевизија изјавија дека директорот на училиштето слушнал два силни удари, а потоа откриле дека покривот над центарот за медиуми делумно се срушил.

Полицијата истражува како се срушил покривот.

Извор.Блиц.рс

Видео на денот