9.2 C
Скопје

ВИДЕО: Тевез постигна гол и на специјален начин му го посвети на Марадона!

Бока јуниорс го совлада Интернасионал со 1:0 во првиот натпревар од осминафиналето на „Копа Либертадорес“, а стрелец на единствениот гол беше Карлос Тевез.

Искусниот напаѓач ја живее својата втора младост во Аргентина и е еден од најдобрите фудбалери на аргентинскиот великан. Сега, во 63. минута од дуелот со Бразилците, го реализираше победничкиот погодок.

Успеа да постигне гол по асистенцијата на Салвија, а потоа истиот го прослави на феноменален начин. Тој истрча до корнер знаменцето и го соблече дресот, а под него беше „десетката“ на славниот Диего Армандо Марадона!

Тевез го носеше дресот на Бока од 1981 година кога Марадона првпат пристигна во неговиот омилен клуб. Во сезоната 1981/82, тој постигна 28 гола на 40 натпревари, а тоа беше само почеток на неговата кариера во Бока.

Се враќаше уште еднаш, да ја заврши кариерата во саканиот клуб, исто како што тоа го прави сега Тевез. По скоро 40 години, навивачите на Бока можеа да го видат дресот во кој го сакаа Марадона.

Неодамна видовме сличен гест на Лионел Меси, кој покажа дрес на Марадона по голот за Барселона.

ВИДЕО: Неверојатно, Меси постигна скоро ист гол како Марадона!

Поврзани вести

Адел и Симон по разводот треба да поделат 190 милиони долари што ги стекнале во бракот

ФОТО | Џо Бајден ја следи само Криси Тајген на „Твитер“: Таа е шокирана како единствената ѕвезда која ја следи претседателот

Слободен печат

Најмладиот член на кавадаречката библиотека има само четири години, а последна книга што ја позајмил е „101 начин да ја спасиме Земјата”

Слободен печат

Влатко Стефановски со „Тафталиџе шафл“ номиниран за престижната награда „Импала“

М.Р

Експерти за безбедност во САД со барање до ФБИ: Проверете ги сите 25.000 припадници на Националната гарда

Слободен печат

Британски компании побараа од Владата да му помогне на Евростар: Групата моментално работи само со една услуга дневно помеѓу Париз и Лондон

Слободен печат

Остави Коментар