ВИДЕО | Таравари: Eдинствена грешка кај министерот Филипче е што ја брани Комисијата која што ја изгуби битката

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активни случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската болница. Одделот за инфективни болести е 80 отсто исполнет, но и другите оддели се спремни да интервенираат доколку е потребно, рече во телефонско јавување во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари.

-Не очекуваме од Филипче да биде компетентен да ја менаџира оваа ситуација. Мислам дека единствена грешка кај министерот е што ја брани Комисијата која што ја изгуби битката. Оттаму само тераат демагогија дека сè е под контрола, а не е така. Државата сè уште нема алгоритми како да се третира болеста во различни стадиуми. Караџоски без да ми се налути, смета дека треба да му рече на министерот да донесат нови луѓе кои што би помогнале. Во таа комисија има луѓе кои што се назначени во 2017 а се немат појавено, ниту некој ги викнал да учествуваат во нејзината работа, изјави Таравари.

Прочитајте и...  Виц на денот: Географија

Целиот разговор проследете го во видеото:

Поврзани вести

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian