19 C
Скопје

ВИДЕО | Стојкова-Серафимовска: ВМРО-ДПМНЕ работи конструктивно – не сите закони кои што се предлагаат се за доброто на граѓаните

За денеска во Собранието на Република Северна Македонија најавена е средба меѓу комитетот за односи меѓу заедниците и здруженија на граѓани. Комитетот е едно од поважните тела во Собранието. Тоа е предвидено да служи во насока на граѓаните. Целта е да направи зближување помеѓу различните етнички заедници во Македонија. Неговата мисија и цел е да придонесе до едно пошироко општествено разбирање дека повеќе е богатство и поубаво во насока дека ние мора да одиме кон нашите сличности, да ги истакнуваме нашите специфики и да се почитуваме. Целта на денешната средба е да се запознаат граѓањските организации за постоењето на овој Комитет, вели Пратеничката од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Велика Стојкова Серафимовска.

Во однос на денешните закажани седници, 30-та и 32-та таа вели дека ВМРО – ДПМНЕ изминатиот период покажала голема одговорност, пред се општествена, бидејќи ја гледа состојбата во која се наоѓа државата, а пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ работи доста конструктивно во насока за доброто на граѓаните.

-Според нашите сознанија и анализи според кои ние се подготвуваме за секоја точка на дневен ред, не сите закони кои што се предлагаат се за доброто на граѓаните и државата, вели Стојкова Серафимовска.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

 

Поврзани вести

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Слободен печат

Започна средбата помеѓу Пендаровски и Мицкоски

Слободен печат

Филипче: Нема ништо тајно и сомнително при набавката на кинеските вакцини

Слободен печат

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Остави Коментар