10 C
Скопје

ВИДЕО | Стојаноски: Заев направи брутално мешање во судската власт

Јас нема да ја коментирам пресудата која се очекува денеска да биде изречена за предметот „Таргет – тврдина“, не би сакал да прејудицирам нешто кое што не е во надлежност на институцијата во која што јас припаѓам, би оставил на судските органи во текот на денот да соопштат каква ќе биде пресудата. Со такви математики пред некој ден излезе премиерот со што направи брутално мешање во извршната во судската власт и зазема улога да биде и обвинител и претседател на суд и судија да одредува дали на некого ќе му се намали казната ако се врати во државата, дали ќе му се одземе или конфискува имотот, па после се еве оставам да видам каква ќе биде денешната пресуда, вели за УБ пратеникот од ВМРО – ДПМНЕ, Бојан Стојаноски.

Прочитајте и...  Жална вест: Почина поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

Тој додава дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата за интерпелација на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на Алијанса и Алтернатива, бидејќи за бегството на Мијалков како што вели не може оправдување да биде дека потфрлил системот.

– Ние поднесовме постапка за интерпелација на владата па сега чекаме да видиме кој од мнозинството ќе не поддржи нас како опозиција затоа што треба да покажат дека не само граѓаните кои што го го дале својот глас за опозицијата се жедни за одговорност туку и оние граѓани кои што нив ги гласале, вели Стојаноски.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар