23 C
Скопје

ВИДЕО: Сплит под вода, поплавите го блокираа градот

Силниот дожд кој од утринава паѓа во Сплит и дури делови во Хрватска ги поплави улиците. Пожарникарите се обидуваат со пумпи од подрумите и приземните станови во голем број објекти да ја испумпуваат водата.

Во текот на денот, најмногу во јужниот дел на вториот по големина град во Хрватска имало околу 20 за испумпување вода, соопшти Сплитскиот оперативен центар.

Во последните 24 часа во Сплит и околината наврнале дури 120 литри дожд на метар квадратен, што е повеќе од просекот за целиот декември, соопшти хрватскиот Државен хидрометеоролошки институт.

Блокиран е и морскиот сообраќај поради силниот ветер што создава бранови високи и до три метри на некои места. Веќе два дена сите линии на катамарани што го поврзуваат Сплит со централните далматински острови се прекинати.

– Сите служби се на терен и помагаат во санација на штетата предизвикана од енормното количество на дожд што паѓа од утрово во Сплит и околината. Ги молиме граѓаните да бидат внимателни и трпеливи, посебно во сообраќајот, се наведува во соопштението на градските власти.

Поврзани вести

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Остави Коментар