18.5 C
Скопје

ВИДЕО: Спасени тројца Кубанци по 33 дена поминати на напуштен остров, преживеале со кокосови ореви

Американската крајбрежна стража спаси тројца Кубанци од напуштен остров на Бахамите, каде што тие живееја 33 дена и се хранеа со кокосови ореви, објави агенцијата.

„Беше неверојатно. Не знам како тие тоа го направија, беше прекрасно бидејќи беа во добра состојба“, изјави Џаситн Догерти за Си-Ен-Ен.

Во рутинска патрола во понедлникот авионот на Американската крајбрежна стража виделе двајца мажи и жена како мавтаат со алтернативни знамиња на Ангуила Кеј, сместен во ланецот острови Флорида и Куба. Крајбрежната стража им спуштила радио, храна и вода во понеделникот, а ги спасила од островот во вторникот.

Кубанскиот брод се преврте пред пет недели и тројцата како што и кажале на крајбрежната стража пливале до островот.

Тројцата спасени немале сериозни повреди, но биле однесени до локалниот медицински центар за да бидат проверени.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар