18.8 C
Скопје

ВИДЕО: „Сонцата“ посилни од Денвер и Јокиќ, Феникс дојде и до втората победа

Кошаркарите на Феникс санс поведоа со 2:0 во победи против Денвер нагетс во полуфиналето во Западната конференција, откако во вториот меч славеа со 123:98. Новиот МВП во НБА лигата, Никола Јокиќ беше најефикасен на натпреварот со 24 поени и 13 скокови.
Добрата игра на Јокиќ сепак не спречи нов убедлив пораз на неговиот Денвер кој сега се наоѓа во незавидна позиција пред серијата да се пресели во Колорадо.

Предводени од Крис Пол кој имаше 17 поени и 15 асистенции, „сонцата“ го контролираа резултатот уште од првата минута. До полувреме, Феникс имаше двоцифрена предност (52:42) за во третата четвртина да ги решат сите дилеми правејќи предност од 22 поени (86:64). Покрај Пол, добра партија прикажаа и Девин Букер со 18 поени и 10 скокови, Микал Бриџис со 16 поени и Деандре Ејтон со 15 поени и 10 скокови. Во тимот на Денвер, освен Јокиќ, единствени кои дадоа двоцифре број на поени дадоа уште и Пол Милсап и Мајкл Портер по 11 и Вил Бартон 10 поени.

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар