ВИДЕО: Снежно невреме го парализираше Вашингтон

Снежна бура го парализираше Вашингтон/Фото; EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Вашингтон го погоди силно невреме при што снежна бура го парализираше главниот град на САД.

Според официјалните податоци, наврнале само 17 сантиметри снег, но тоа го отежнува сообраќајот. Температурите се движат од минус седум до два Целзиусови степени.

Ова е прва снежна бура во градот во 2022 година.

Силната снежна бура, која вчера почна во Америка и остави околу половина милион луѓе без струја во југоисточниот дел на земјата, сега се движи кон источниот брег, додека Вашингтон и федералните служби полека се затвораат поради невремето, пишува „Форбс”.

Националната метеоролошка служба на САД издаде предупредување и предвидува дека во некои области ќе паднат од 20 до 30 сантиметри снег.

Државниот завод за човечки ресурси доцна синоќа соопшти дека федералните служби во главниот град денеска ќе бидат затворени и оти на работниците кои не работат во итните служби ќе им биде дозволено да не доаѓаат на работа, но не и на работниците вработени во итните служби.

Неколку училишни области во Мериленд и Вирџинија се затворени поради снежното невреме, а државните училишта во Вашингтон денеска и утре ќе бидат затворени, како дел од големото тестирање за Ковид-19, па отворање се очекува дури во четврток.

Видео на денот