ВИДЕО | Скелет од диносаурус ќе се продава на аукција за 1,2 милиони евра

Фото: Принтскрин/ Јутјуб

Невообичаено добро сочуван скелет на диносаурус, Камптосаурус познат како Бери, кој датира од периодот на доцниот јура пред околу 150 милиони години, ќе биде ставен на аукција во Париз следниот месец.

Диносаурусот, кој првпат бил откриен во 1990-тите во американската сојузна држава Вајоминг, првично бил обновен во 2000 година од страна на палеонтологот Бери Џејмс, по кого го добил името, пишува „Ројтерс“ (Reuters).

Италијанската лабораторија „Coik“, која минатата година го купила Бери, изврши дополнителни реставраторски работи на скелетот, висок 2,1 метар и долг пет метри.

„Станува збор за исклучително добро сочуван примерок, кој е доста редок“, изјавил Алесандре Гикело од париската аукциска куќа „Хотел Друо“, каде што ќе се врши продажбата.

Скелетот, кој ќе биде прикажан на јавноста во средината на октомври пред продажбата, се очекува да биде продаден за околу 1,2 милиони евра.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот