ВИДЕО: Скапоцена јахта се запали и потона во британско пристаниште

Фото: Јутјуб/принтскрин

Јахта вредна неколку милиони евра се запали и потона додека била закотвена во пристаниште во јужниот британскиот град Торки, јави „Би-би-си“.

Агенцијата за животна средина (ЕА) соопшти дека се верува дека на јахтата имало околу девет тони дизел. Портпаролот на полицијата рече дека жителите во близина треба да ги држат вратите и прозорците затворени „поради нивото на чад и испарувањето“. Тој додаде дека се уште не е позната причината за пожарот.

ЕА додава дека бидејќи јахтата сега потонала, фокусот е на загадувањето. Нејзиниот портпарол додаде дека справувањето со последиците ќе го води капетанот на пристаништето, додека агенцијата ќе дава совети и насоки за квалитетот на водата за капење.

Видео на денот