15 C
Скопје

ВИДЕО | Скандалозни снимки: Амбасадорка со месеци ја тепала куќната помошничка во резиденцијата во Бразил

Амабсадорката на Филипини во Бразил е отпуштена од службата, откако е откриено дека со месеци ја тепала една од своите куќни помошнички во официјалната резиденција во Бразилија, а нејзините напади се снимени и објавени во медиумите.

Маричу Мауро е отповикана и вратена во Манила кон крајот на минатата година. Телевизијата Глобоњуз ги објави снимките од безбедносните камери за време на осумесечен период на кои се гледа амбасадорскиот однос кон нејзината куќна помошничка и сонародничка.

Амбасадорката е отпушена од Министерството за надворешни работи, објави вчера филипинскиот претседател, Родриго Дутерте.

– Постојат правила што треба да се почитуваат. Во спротивно, се соочувате со ризик и ако нештата тргнат лошо по вас, нема да бидете спасени, рече шефот на државата.

Прочитајте и...  Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Мауро, исто така, ќе го загуби правото ма пензија и повеќе нема да може да работи во јавна служба.

Поврзани вести

ВИДЕО: Пентагон откри дека американската морнарица снимила НЛО во форма на „пирамида“

Слободен печат

Ивановска: Неопходен е законот за потекло на имотот

Слободен печат

На инфективните оддели има 1768 пациенти со Ковид-19, во Скопје за 24 часа 76 хоспитализирани

Слободен печат

Жителите од Ново Маало ја подржуваат изградбата кај „Холидеј ин“

Забрчанец: Пари има, инвент индустријата само треба да конкурира за грантови

Слободен печат

42 мигранти настрадале во бродолом кај Џибути: Шверцерите не се пронајдени

Слободен печат

Остави Коментар