ВИДЕО: Скандал во Мелбурн, навивач го прекина финалето Надал – Медведев!

Навивач во Мелбурн протестираше поради бегалците/Мелбурн, Австралија/30 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/JOEL CARRETT

Неверојатни сцени бea видени во машкото финале на „Австралија опен“ во кое играат Рафаел Надал и Данил Медведев.

Пред крајот на вториот сет, на сервис на Надал кога Медведев имаше брејк топка, еден навивач влета на теренот од страната каде што беше рускиот тенисер.

Публиката остана без зборови додека обезбедувањето успеа правовремено да го запре лицето и да го извлече од теренот.

При упадот за Надал и Медведев имаше дополнително обезбедување, за да не дојде до поголем инцидент.

Како што може да се види, човекот кој упадна во теренот на „Род Лејвер Арена“ во Мелбурн протестираше поради бегалците, односно барајќи да се укине притворот за сите мигранти.

 

Видео на денот