ВИДЕО: Силно невреме го потопи Сплит, дожд наврна денеска колку за цел август

Силно невреме во Сплит/ Фото: Screenshot/YouTube

Попладнево по 14.30 часот силно невреме проследено со обилни врнежи го погоди Сплит, Каштела, Солин и дел од Постране. Медиумите јавуваат дека за помалку од половина час во Сплит наврнале 33 литри дожд на метар квадратен, а во Каштела паднале 28, во Солин 23 л/м2.

Еден час по почетокот на невремето, во Сплит наврнале дури 45 литри дожд на метар квадратен, што е далеку над просекот за август, кога во овој град за цел месец паѓаат околу 38 литри по м2, што значи дека доволен е само еден дожд за да се достигне месечниот просек.

Обилниот дожд за кратко време во Сплит предизвика излевање на шахтите и поплави низ улиците на градот.

Поради дождот, значително паднале и температурите, па во 15 часот во сплит се измерени само 19 степени. Невремето потоа се поместило кон југоисток. Денешните врнежи се само најава за утрешниот ден, кога се очекува во цела Хрватска да падне обилен дожд.

Видео на денот