epa08866914 Omar Mascarell and Bastian Oczipka of FC Schalke 04 talk to referee Benjamin Cortus during the Bundesliga match between FC Schalke 04 and Bayer 04 Leverkusen at Veltins-Arena in Gelsenkirchen, Germany, 06 December 2020. EPA-EFE/LARS BARON / POOL DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Ново разочарување за поранешниот германски шампион.

Фудбалерите на Баер Леверкузен со 3:0 на гостувањето кај Шалке славеа на последниот натпревар од 10. коло од Бундеслигата и ја продолжија агонијата на поранешниот германски тим.

„Фармацевтите“ победоа уште во 10. минута со автоголот на Малик Тиав, за во второто полувреме Јулијан Баумгарлингер во 67. и Патрик Шик во 78. минута дојдоа до убедлив триумф.

Шалке имаше шанса во 72. минута да внесе резултатска неизвесност но Скрипски го промаши шутот од белата точка.
Со новата победа Баер Леверкузен се искачи на второто место на табелата со 22 бода, еден помалку од лидерот Баерн Минхен.

Од друга страна, Шалке е единствена екипа во Бундеслигата која нема победа оваа сезона е последен на табелата со три бода и е главен фаворит за испаѓање во Цвајта.