ВИДЕО: Сензација во Астана, Казахстан од 0:2 до 3:2 против Данска

фото: EPA-EFE/Bo Amstrup

Фудбалерите на Казахстан приредија изненадување во првото коло од групата „Х“ во квалификациите за ЕП 2024 откако на домашен терен со 3:2 ја совладаа Данска.

Данците по првото полувреме на стадионот во Астана водеа со 0:2, погодоците беа дело на Хојлунд во 21 и 36 минута.

Казахстан во вториот дел направи целосен пресврт, во 73 минута негативата ја намали Зајнутдинов од пенал.

Па, израмни Тагиберген во 86 минута, а 180 секунди подоцна конечниот епилог го постави Ајмбетов.

Моментно на табелата во оваа група по три бодови имаат Северна Ирска, Данска, Словенија и Казахстан, а ниту еден Финска и Сан Марино.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот