ВИДЕО: Седуммина загинати при поплави во Сеул

Поплави Сеул/ Фото AFP / AFP / Profimedia

Најмалку седум лица загинаа во Сеул откако пороен дожд ја прекина струјата и ги поплави улиците и метрото во главниот град на Јужна Кореја.

Во региони на Сеул за еден час наврнале и 141 литри дожд на квадратен метар, повеќе од кога било во изминатите 80 години. Прогласено е највисоко ниво на тревога и од јавните и приватните организации да го прилагодат работното време.

Во САД, пак, претседателот Џо Бајден ги посети семејствата што претрпеа штети од најкатастрофалните бури и поплави што ја погодија сојузната држава Кентаки. Во невремето во Кентаки во изминатите две недели загинаа 37 луѓе. Белата куќа ја прошири федералната помош за Кентаки и целосно ќе ги покрие трошоцита за санирање на штетата.

Видео на денот