ВИДЕО: Се појави снимка од полициската акција во која маж уби осум лица, па си пресуди пред апсењето

Американската јавност ја потресе видеото долго четири ипол минути, кое беше објавено од американската полиција во вторникот, а во кое се прикажани дејствијата на нивниот тим специјалци за време на обидот за апсење на масовниот убиец Самуел Касиди од Сан Хозе.

Убиецот уби осум колеги во зградата на железницата каде што работел пред да пристигне полицијата, а потоа, при полицискиот упад, се застрелал двапати во главата, а го снимиле камерите на полициските оддели, пишува Асошиејтед Прес.

На првите вести за пукањето, беше формиран специјален тим од пет специјалци, на кои им беше дадена задача да се справат со стрелецот кој по убиството на неговиот колега се забарикадира во зградата на железницата во Санта Клара.

Снимката од камерата, што американските полицајци според законот треба да ја носат, покажува како специјалци влегуваат во зградата и претпазливо, како во војна, со пушки на готовс, шетаат по ходниците во потрага по луд убиец. Во самата зграда, тие добија помош од службеник кој им дозволи да поминат од другата страна и да ги изненадат напаѓачите.

Напаѓачот отворил оган кон нив, но тие сепак успеале да го присилат во аголот. Но, кога тимот влетал во просторијата од каде убиецот пукал кон нив извикувајќи „Кренете ги рацете“, тој изврши самоубиство, пукајќи си двапати во главата.

Полицијата и шерифот рекоа дека специјалците работеле според протоколот кој е на сила од 1999 година и крвавите пукања во училиштето во Колумбин и дека нивниот специјален тим редовно тренира за да се соочи со вакви предизвици.

Според Шериф Смит, „во тоа време во зградата имало повеќе од 100 вработени и ако не постоеше навремена акција од тимот, ќе имаше повеќе мртви“.

Неславен запис

Засега не се познати мотивите на убиецот зошто би ги убил своите колеги, но според информациите на канцеларијата на шерифот, Касиди со години и зборел на својата сопруга колку ги мрази нив и има агресивни испади во периодот пред пукањето.

Калифорнија држеше инаку неславен рекорд за масовни пукања веќе дваесет години и минува скоро една недела без ниту едно пукање.

Од таа причина, и полицијата и одделите на шерифот имаат свои тимови на специјални сили, подготвени да реагираат во секое време, кои вклучуваат и специјално обучени снајперисти

Видео на денот