epa08836104 Sassuolo's Domenico Berardi (L) celebrates after scoring his team's second goal during the Italian Serie A soccer match Hellas Verona vs US Sassuolo at Marcantonio Bentegodi stadium in Verona, Italy, 22 november 2020. EPA-EFE/EMANUELE PENNACCHIO

Со победата од 2:0 на гостувањето кај Верона, Сасуло ја презеде лидерската позиција на табелата во Серија А.

Триумфот на Сасуиоло му го донесоа Жереми Бога и Доменико Берарди кои имаа по еден гол и една асистенција.
Водството на новиот лидер на табелата му го донесе Бога во 42. минута, а победата ја завери Берарди во 76. минута.

Интер кој имаше две ремија по ред, добро му дојде репрезентативната пауза и по голем пресврт забележа победа над Торино. Гостите по 62. минути игра водеа со 0:2 со головите на Заза и Ансалди, но пет минути подоцна на семафорот веќе беше 2:2. Алексис Санчез и Ромелу Лукаку донесоа израмнување, а белгискиот репрезентативец на „нероаѕурите“ во финишот им донесе водство од 3:2. Конечниот резултат го постави Лаутаро Мартинез во 90. минута.

Римската волчица со победата од 3:0 над Парма се проби на третата позиција на табелата. Домашните фудбалери дилемите околу победникот ги решија уште во првото полувреме со головите на Борха Мајорал и Мхитарјан (два).