8 C
Скопје

ВИДЕО: САД оддадоа почит на жртвите од ковид-19, Бајден едвај ги задржа солзите

САД оддадоа почит на повеќе од 500.000 жртви на ковид-19, а американскиот претседател Џо Бајден повика на единство во борбата против пандемијата и нареди знамињата во целата земја до петок да бидат спуштени на пола копје заради овој трагичен биланс, пренесуваат странските медиуми.

Медиумите наведуваат дека со минута молк, со 500 запалени свеќи, на скалите на Белата куќа, претседателот Џо Бајден, првата дама Џил Бајден, потпретседателката Камала Харис и нејзиниот сопруг Даг Елмхоф оддадоа почит за 500.000 Американци починати од коронавирусот, а ѕвоното на Националната катедрала во Вашингтон симболично ѕвонеа 500 пати во чест на починатите.

Претседателот Бајден и се обрати на нацијата по повод трагичниот број на жртви и повика на уште поголемо единство во борбата против пандемијата.

САД вчера пријавија повеќе од 28 милиони случаи на ковид-19 и 500.264 починати, а околу 19 отсто од сите смртни случаи поврзани со пандемијата се регистрирани во САД, што се загрижувачки податоци бидејќи оваа држава содржи само четири отсто од светската популација.

Прочитајте и...  Полска го укина задолжителниот карантин за вакцинираните

– Поминавме полошо од било која друга земја, а сме многу развиени и богати. Имаме 500.000 жртви. Тоа е неверојатна бројка, изјави водечкиот епидемиолог Ентони Фаучи за телевизиската мрежа Еј-Би-Си, наведува агенцијата.

Поврзани вести

Џафери ги предупреди пратениците: Доста со калкулации, доаѓајте на работа!

Фицо: Со потврда или не од лабораторијата во Лондон, сигурни сме дека нови мутации на ковид-19 во Албанија постојат

Слободен печат

„Сертификатите за вакцинација” не треба да бидат „услов за пристап до одредени места”, предупредува Емануел Макрон

Слободен печат

Британски институт за стратешки студии: Нов рекорд во светските воени трошоци во 2020 година, и покрај кризата заради пандемијата

Слободен печат

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен печат

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Слободен печат

Остави Коментар