ВИДЕО | Русковска: Ако Камчев не е во притвор ќе побегне, исто и за Јанакиески има индиции за бегство

Вилма Русковска, шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција/Фото: Слободен печат

Зборувајќи за случајот „Империја“ во кој еден од обвинетите е бизнисменот Јордан Камчев како и за случајот „Плацеви на Водно“ поради кој тој остана во притвор и покрај понудената гаранција во готвина и во недвижен имот, обвинителката Вилма Русковска е децидна дека тој ќе остане во притвор и понатаму.

-Одбраната го исполитизира случајот со тоа што викаше меѓународни набљудувачи. Јас лично сум немала притисок од било кого. Зборував во обвинителката за случајот и таа е  апсолутно сигурно дека ако се пушти Камчев од притвор би избегал, рече шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во гостувањето во Утрински брифинг.

Во однос на случаите во кои е обвинет поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески, обвинителската рече дека и за него има индиции за бегство.

-Имаме првостепена пресуда од 6 години и 3 месеци. Има предмети во кои е обвинет и се во завршна фаза. Замислите ако биде прогласен за виновен по половина од тие предмети. Мој впечаток кога би добил уште некој пресуда, би побегнал, нагласи Русковска.

 

Видео на денот