ВИДЕО | Руски напад врз Киев

Напад врз Киев / Фото: Sergei SUPINSKY / AFP / Profimedia

Експлозии одекнаа во главниот град на Украина и може да се забележи црн чад како се издига од центарот на Киев, јавија западни медиуми известувајќи за редок дневен воздушен напад врз градот.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко изјави дека делови од руски проектили соборени од системите за противвоздушна одбрана паднале во две централни области на главниот град и дека реагираат службите за итни случаи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот