ВИДЕО: Руски напад ја прекина струјата во пристаништето во Одеса

Фото: Ројтерс/Јутјуб/принтскрин

Украинското пристаниште во Одеса ја прекина работата по уште еден руски напад врз енергетскиот систем во регионот, изјави украинскиот министер за аграрна политика и храна Микола Солски, но додаде дека не се очекува прекин во извозот на жито.

Солски рече дека две други пристаништа, Черноморск и Пивдени, од каде е дозволено да се извезува жито од Украина според договорот меѓу Москва и Киев, делумно работат.

Според него, пристаништето Одеса не работи бидејќи генераторите сѐ уште не се вклучени. Трговците со жито продолжуваат да испраќаат жито преку другите две пристаништа, рече тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот