12 C
Скопје

ВИДЕО: Роналдо за историја, Елмас и Наполи без Суперкуп трофејот!

Вечерва во Реџо Емилија Андреа Пирло стигна до првиот трофеј како тренер, во овој случај на клупата на „Старата дама“. Играчите на Јувентус го освоија Суперкупот на Италија откако во финалето славеа против Наполи со резултат 2:0.

Првиот гол беше дело на ѕвездата на италијанскиот шампион, Кристијано Роналдо, кој го запиша 760 погодок во кариерата, и така според голем број на светски медиуми и статистички релевантни извори, стана најдобриот стрелец на сите времиња.

Има еден гол повеќе од Јозеф Бицан, славниот чехословачки голгетер, кој настапуваше во периодот од 1931 и 1955 година. Роналдо забележа пет гола за Спортинг, 118 за Манчестер јунајтед, 82 за Јувентус, 450 за Реал и 102 за репрезентацијата на Португалија.

Прочитајте и...  Барсагејт: Бартомеу пуштен од притвор

Пеле, според тие податоци е трет со 757 голови, Лионел Меси има 742, Ромарио 734, Герд Милер 720, Ференц Пушкаш 706, Еузебио 615..Еден релевантен извор и тоа Светската фудбалска федерација (ФИФА) тврди дека Бицан е на врвот, на нивниот официјален сајт стои податок од 805 голови во кариерата. Спрема останатите извори тие 46 голови се постигнати на неофицијални натпревари.

Бразилскиот клуб Сантош пак тврди дека Пеле во кариерата запишал дури 1091 гол, но признаваат дека 448 погодоци се реализирани во пријателски мечеви. Во секој случај фудбалскиот свет го слави „кралот на стрелците“ – Кристијано Роналдо.

Три минути после погодокот на Роналдо, во игра кај „наполитанците“ влезе македонскиот репрезентативец Елиф Елмас како замена за Тјемуе Бакајоко.

Прочитајте и...  Мерцедес го претстави шампионскиот болид за новата сезона

Во 80 минута Наполи можеше да израмни од пенал, но истиот не го реализираше Инсиње. Казната стигна во самиот финиш од средбата кога (90+5`) конечниот епилог го постави Мората после асистенцијата на Квадрадо.

Поврзани вести

Германија не им попушта на фудбалерите, Ливерпул и Лајпциг ќе играат во Будимпешта

Слободен печат

Нов милионер во Sport Life – Мајсторија во Тетово со пет пара на тикет

СП.

„Ел Команданте“ уште две години на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Барсагејт: Бартомеу пуштен од притвор

Слободен печат

Вајда ќе биде покрај Ѓоковиќ на Роан Гарос

Слободен печат

Мерцедес го претстави шампионскиот болид за новата сезона

Слободен печат

Остави Коментар