ВИДЕО | Ретка снимка од Тома Здравковиќ и неговата сакана Силвана: Насмевки и среќа, настан кој се раскажува со генерации

Силвана Арменулиќ Тома Здравковиќ
Силвана Арменулиќ и Тома Здравковиќ / Фото: Принтскрин Јутјуб

Импресиите од филмот за легендарниот Тома Здравковиќ не стивнуваат. И се чини дека трогателната приказна за животот на Здравковиќ повторно ги заживее неговите бројни хитови ширум поранешна Југославија.

Која е Силвана Арменулиќ, љубовта на Здравковиќ во филмот „Тома“?

На јутјуб-каналот „Моје Браничево“ е објавена ретко снимка на популарните пејачи Тома Здравковиќ и Силвана Арменулиќ од 1972 година.

ФОТО | Мистеријата околу смртта на Силвана Арменулиќ: Да не беше таа, немаше да го има ниту Тома Здравковиќ

Споменатото видео ја прикажува Силвана Арменулиќ во друштво на Тома Здравковиќ и Бора Дрљача на свечен дочек. Во тоа време, Тома и Бора биле во најдобрите времиња од нивните музички кариери. Силвана била на врвот на својата слава.

Пејачката група била срдечно пречекана од домаќините, а доказ за тоа е интересната ретро фотографија на која јадат печени кокошки. Немале ниту нож ниту вилушка бидејќи било послатко да се јаде со раце како вистински гурмани.

Настан кој се прераскажува со генерации

Мештаните на Браничево во близина на градот Пожаревац, Србија биле домаќини на ѕвездите на народната музика тој ладен февруарски ден во раните седумдесетти. Селото го посетиле Силвана Арменулиќ, Тома Здравковиќ, Бора Дрљача и други изведувачи во рамките на манифестацијата, „Караван на вечерни вести“.

Видео на денот