12 C
Скопје

Вечерва во последниот натпревар од неделната програма Ливерпул славеше на гостувањето кај Шефилд јунајтед со резултат 0:2 во рамките од 26 коло во Премиер лигата.

На тој начин „црвените“ предводени од менаџерот Јирген Клоп и воедно актуелни шампиони ја прекинаа лошата серија од четири порази во низа во ова натпреварување.

Головите беа реализирани во второто полувреме, за водство во 48 минута стрелаше Џонс, а во 64 минута автогол си постигна Брајан.

Клубот од „Енфилд“ после 12 победа сезонава се наоѓа на шестото место со 43 бодови, додека Шефилд останува на последната 20 позиција со 11 бодови.

Во наредното коло Ливерпул го очекува дерби меч против Челси кој денеска ремизираше без голови со Манчестер јунајтед.

Прочитајте и...  „Милионерите“ ризикуваат огромна загуба, но ќе го задржат Халанд