12 C
Скопје

ВИДЕО | Рецепт за леб со путер: Воздушен и мек, а притоа останува свеж три дена!

Овој празничен ден искористете го да направите еден популарен рецепт за домашен леб со путер. Традиционално се прави со путер, но може и со маргарин, а вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

– 1 кг. брашно
– 700 мл. млака вода
– 100 гр. путер (и 30 гр. за премачкување)
– 1 кесичка сув квасец или 30 гр. свеж
– 1 лажичка шеќер
– 1,5 лажички сол

Подготовка:

Измешајте ги водата, путерот, шеќер и солот со малку брашно. Потоа постепено додавајте го брашното се додека не ја потрошите цела количина и не добиете убаво тесто. Покријте го тестото и оставете го еден час на собна температура да мирува.

Промешајте, направете три помали лепчиња или еден поголем. Ставете го лебот на намастениот плех и оставете го да отстои половина час.

Прочитајте и...  Дали „The Gray Man“ ќе биде најскапиот филм на „Netflix“?

Премачкајте со малку повеќе путер одозгора и направете неколку пати рез со нож на лебот пред да го подготвите за печење. Печете околу 40 минути на 220 степени. Ако правите еден голем леб, наместо 3 помали печете го на 200 степени околу 50 минути.

Погледнете ја целата постапка во видеото:

Поврзани вести

Тој не смее да и го спомне ниту името: Крис Џенер го натерала бившиот да потпише „пеколен договор“!

Слободен печат

Бебињата родени во месец март имаат посебни карактеристики: Оптимисти и надежни идни директори на успешни компании

Слободен печат

Кристијан Диор со новата „тарот“ колекција за сезоната пролет/лето 2021

Слободен Печат

„Не се чувствувам добро, хемотерапијата е премногу силна“: Марина Туцаковиќ проговори за проблемите со кои се соочува

Слободен печат

Матичен млеч, комплекс од аминокиселини и протеини: Како правилно да го чувате и употребувате?

Слободен печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар