epa08849873 Alaves' players celebrate their first goal during the Spanish LaLiga soccer match between Real Madrid and Deportivo Alaves held at Alfredo Di Stefano stadium in Madrid, central Spain, 28 November 2020. EPA-EFE/CHEMA MOYA

Актуелниот шампион Реал Мадрид во десеттиот натпревар оваа сезона во Ла Лига го доживеа третиот пораз. „Кралевите“ овој пат загубија од Алавес и тоа на домашен терен со 1:2.

Изненадувањето го најави Лукас Перез во петата минута кога ги донесе гостите во водство по прецизно изведениот удар од белата точка.
Во финишот на првиот дел, Реал Мадрид беше блиску до израмнување но во два наврати голманот на Алавес, Пачеко одлично интервенираше при ударите на Тони Крос.

На стартот од вториот дел, „кралевите“ повторно доживеаја шок. Голманот Тибо Куртоа наместо на своите играчи, топката при исфрлањето му ја додаде на Хоселу кој немаше проблеми да го погоди празниот гол на Реал.
До крајот на натпреварот, Каземиро во 87. минута го постигна голот за Реал, а во судиското продолжение Серхио Рамос ја погоди пречката што беше последна шанса да се избегне поразот.

За разлика од Реал, вториот тим од Мадрид, Атлетико реди победи. „Јорганџиите“ славеа на гостувањето кај Валенсија со автоголот на Лато во 79. минута и се израмнија со Реал Сосиедад на врвот на табелата. И двете екипи имаат по 23 бода, но Атлетико има и натпревар помалку.
Минмален триумф забележа и Севиља на гости кај Хуеска. Голот вреден три бода го постигна Ел Несири во 83. минута.