ВИДЕО: Реал ја елиминираше Барса за финале во шпанскиот Суперкуп

Реал Мадрид ќе се бори за 12 трофеј во шпанскиот Суперкуп/ фото: EPA-EFE/Ballesteros

Фудбалерите на Реал Мадрид се пласираа во финалето на шпанскиот Суперкуп откако денеска во Ријад (Саудиска Арабија) после продолженијата со 3:2 ја совладаа Барселона.

Головите за „кралскиот“ клуб ги постигнаа Винисиус Јуниор во 25, Карим Бензема во 72 и Федерико Валверде во 98 минута.

А за каталонскиот гигант стрелци беа Лук де Јонг во 41 и Ансу Фати во 83 минута од средбата.

Реал за трофејот во ова натпреварување ќе игра со победникот од второто полуфинале кое е закажано за в четврток во кое се среќаваат Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао.

Реал Мадрид досега 11 пати во својата историја го има освоено шпанскиот Суперкуп, зад водечката Барса која останува со 13 трофеи.

Видео на денот