ВИДЕО: Раул се обиде во стилот на Вардар, но Барселона ја научи лекцијата!

Фото: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Барселона ќе се бори за својот 10 трофеј во Лигата на шампионите по триумфот во полуфиналето над ПСЖ на Фајнал-фор турнирот во Келн.

Каталонскиот гигант во првото полувреме имаше негатива од 10:8, но со серијата од 7:1 почнуваше да го крши отпорот на францускиот гигант. Највисоката предност играчите на Пасквал достигна до „плус седум“, а составот на Раул Гонзалез со сите сили се обидуваше да се врати комплетно во мечот.

Поранешниот тренер на Вардар 1961 и наш поранешен селектор, Раул Гонзалез кој моментно ги води парижани се обиде токму во стилот на „црвено-црните“ да го направи „невозможното“, но на крајот тоа не се случи.

– Нападот беше добар, но одбраната не беше на нивото. Никако не смеевме да им дозволиме да направат разлика, бидејќи е невозможно да ги стигнете, едноставно се толку добри. Честитки до Барселона, игра одлично оваа сезона. Тешко беше без Тофт Хансен и Стаинс, дознавме на еден ден пред мечот дека нема да играат. Моравме да планираме тактика без нив. Го немавме ниту Никола Карабатиќ, мислам дека ќе беше поразлично со него, но тоа не го намалува успехот на Барселона – рече Гонзалез на прес конференцијата по завршувањето на полуфиналниот дуел.

Потсетуваме нешто слично се случуваше минатата година, Вардар играше полуфинале токму против Барса на Ф4, иако веќе го гледаа ривалот како победник кој водеше воглавно со 6-7 разлика, следуваше големиот пресврт на македонската екипа тогаш предводена од тренерот Роберто Гарсија Парондо.

Ф4: Барса ќе ја брка 10 титула во Лигата на шампионите!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот