5 C
Скопје

ВИДЕО | Рангеловиќ: Се гледаат и првите контури на американската надворешна политика, добро е што се враќаат на светската политичка сцена

За почетокот очекувано беше од Бајден да потпише укази кои се очекува да преминат во легислативи. Во тој контекст ќе видиме каква поддршка ќе добие Бајден пред се во демократскиот кампус. Добро е што САД се враќаат на светската политичка сцена, изјави во Утрински брифинг, политикологот Иво Рангеловиќ.

Овие денови, не само враќањето кон организациите кои преходно беа напуштени, се гледаат и првите контури на американската надворешна политика кон Кина и Русија. Се гледа дека ќе има еден заострен однос, дека нема да има резервираност во нивната политика или поедноставно, се враќа во една нормала.

Препукувања се случуваат со векови, но последниве десетина години се една модерна студена војна. Протестите во Русија беа поддржани од ЕУ и од многу други земји. Се очекува повеќе да не се затвораат неистомисленици што за жал прерасна во пракса за време на владеењето на Путин, вели Рангеловиќ.

Прочитајте и...  Во февруари пораст на трошоците на живот и на цените на мало

Целиот разговор со политикологот Иво Рангеловиќ погледнете го во видеото:

 

Поврзани вести

Ајдини: Во Алијанса за Албанците има натпревар меѓу генерации

Дестан Јонузи

Бајден ќе им обезбеди привремен заштитен статус на мигрантите од Венецуела во САД

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Рестрикцијата ќе го ограничи ширењето на опасниот британски сој меѓу младите кои се собираат во вечерните часови

Слободен печат

Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на Пуџдемон

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Две приватни клиники се вклучуваат во борбата со ковид-19 во Атина

Слободен печат

Остави Коментар